30 Ocak 2023 Pazartesi
 s2ys.com
 ilaç fiyatları, prospektüs ve kullanma talimatları.

Kabızlıktan Kurtulmak İçin Pratik Öneriler

Kabızlıktan Kurtulmak İçin Pratik Öneriler

Yapılan araştırmalar kabızlık yaşayan kişi sayısının oldukça fazla olduğunu göstermekte. Beslenme üzerine konuştuğu her 5-6 kişiden birinin kabızlık çektiğini belirten Beslenme Uzmanı İpek Ağaca kabızlığı gideren ilaçlara sarılmak yerine, yaşam biçiminde ve özellikle beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yapmanın oldukça önem taşıdığını belirtti. Genelde ileri yaşlarda görülmesine karşın toplumun her kesimini etkileyebildiğini, kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha fazla rastladığını söyleyen Ağaca, kabızlığa karşı pratik önerilerde bulundu.

Kabızlıktan kurtulmak için pratik öneriler:

- Sabah aç karnına ılık su içmeyi deneyebilirsiniz. Ilık su, bağırsak peristaltizmini uyarır.

- Dışkılama ihtiyacını uzun süre ertelenmeyin. Gün içerisinde her gün aynı saatte tuvalete gidin ve yeterli zaman ayırın

- Her öğününüzde posa içeren bir besin bulundurun, besinlerin posa içeriğinden faydalanın.

- Ekmeğinizi tam tahıllı, kepekli, çavdar tercih edin.

- Tüketeceğiniz makarna, pilav gibi besinlerin kepekli olanlarını tüketin.

- Günlük 3-5 porsiyon meyve tüketmeyi ihmal etmeyin.

- Çiğ ve pişmiş sebzelerden her öğünde bir miktar mutlaka tüketin.

- Kabuklu sebze ve meyveleri kabuğunu soymadan (tüketilebilenleri) tüketin.

- Yeterince su (en az 8 su bardağı) ve sıvı gıdalar tüketmeyi ihmal etmeyin.

- Sabah kahvaltıdan önce tüketeceğiniz birkaç kuru meyve bağırsakların çalışmasını sağlayacak, sizi rahatlatacaktır. Aynı zamanda güne güzel başlamış olacaksınız.

- Düzenli egzersiz yapın. Fiziksel aktivitenin artması, kalın bağırsak hareketlerinin düzenli olmasında etkilidir.

- Yatak içinde hareketsizlik söz konusu ise(hastalık vb. durum); yatakta yapılabilecek, özellikle karın kaslarını çalıştıran pasif hareketler yapın.

Bu haber 11.11.2014 tarhinde eklenmiş ve 2.685 kez görüntülenmiştir.

YORUMLAR

SAĞLIK HABERLERİ

İnek Sütü Çocuğunuzda Alerji Yapabilir
İnek Sütü Çocuğunuzda Alerji Yapabilirİnek sütü proteinleri deride, sindirim ve solunum sisteminde immün kaynaklı hassasiyet reaksiyonlarına neden olabilmektedir.
Soğuk Havalar Prostatı Tetikliyor
Soğuk Havalar Prostatı TetikliyorProstat her erkeğin kabusu. Uykuyu bölen, acil işeme isteği veren, idrarı ıkınarak yaptıran, hatta işeyememeye bile neden olan bu hastalık, erkeklerin yaşam kalitelerini düşürüyor.
Stres Kalp Hastalıklarını Tetikliyor
Stres Kalp Hastalıklarını TetikliyorÇağdaş yaşamda,büyük şehirlerde ve zorlayıcı çalışma koşullarında stresin etkisi önem kazanmaktadır. Stres;Bedensel,ruhsal ve toplumsaletkenlerin sonucu organizmanın dengesininbozulmasıyla ortaya çıkangerilim ve zorlanma durumudur.
Kansere Karşı Hergün 1 Avuç Nar
Kansere Karşı Hergün 1 Avuç NarYapılan pek çok araştırma, narın tümünden üretilen nar suyunun kırmızı şarap ve yeşil çaya göre 3 kat daha fazla antioksidan etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Meyve tanelerinin anti-tümör etkisi de dikkat çekmektedir. Bu bakımdan kansere karşı koruyucu özellik taşımaktadır.